გაკვეთილი დაწყებითი კლასებისთვის "მართლწერა არა ზმნებით". რუსული ენის გაკვეთილი თემაზე „არა ზმნებით“ (5 კლასი) გაკვეთილი: არა ზმნებით. მართლწერა -tsya და -tsya ზმნებში

რუსული ენის გაკვეთილის ტექნოლოგიური რუკა 4B კლასში

სასწავლო და სასწავლო კომპლექსი "XXI საუკუნის დაწყებითი სკოლა"

ᲡᲠᲣᲚᲘ ᲡᲐᲮᲔᲚᲘ.: ივანოვა ტატიანა ალექსეევნა
ელემენტი:რუსული ენა
Კლასი: 4B

გაკვეთილის მიზნები.

თემის შინაარსი:განუვითარდებათ ნაწილაკების არა ზმნებით დაწერის უნარი.

აქტივობა და კომუნიკაცია:განუვითარდეთ მოსწავლეთა ორთოგრაფიული სიფხიზლე და მეტყველება.

ღირებულებაზე ორიენტირებული:ხელი შეუწყოს კეთილგანწყობას და ურთიერთგაგებას წყვილებში და ჯგუფებში მუშაობის ორგანიზებით.

გაკვეთილის ტიპი:სტუდენტების ახალი ცოდნის პირველადი კონსოლიდაცია

საგანი

„მართლწერა არა ზმნებით“.

სამიზნე

მოაწყეთ მოსწავლეთა აქტივობები შესასწავლად და თავდაპირველად გააერთიანეთ მართლწერა „ნაწილაკი არა ზმნებით“.

თემის ძირითადი შინაარსი

განავითარეთ ნაწილაკების მართლწერის უნარები ზმნებით;

გამონაკლისი ზმნების დანერგვა;

წვლილი შეიტანოს მოსწავლეთა ლექსიკის გამდიდრებაში;

განავითარეთ მართლწერის ცოდნა

ცოდნის დამოუკიდებელი შეძენის უნარის დანერგვა;

რუსული ენის შესწავლისადმი ინტერესის განვითარება.

ისწავლეთ წერა არა ზმნებით, დაიმახსოვრე ზმნები, რომლებიც გარეშეა არა არ გამოიყენება.

ტერმინები და ცნებები

ნაწილაკი, წინადადებები და პრეფიქსები, არსებითი სახელი, ზედსართავი სახელი, ზმნა.

გამოიყენა პედაგოგიური ტექნოლოგიები, მეთოდები და ტექნიკა

გაკვეთილის საფუძველია აქტივობის მეთოდის ტექნოლოგია, ისტ. მუშაობა წყვილებში და ჯგუფებში. პრობლემური სიტუაციები. ჯანმრთელობის დაზოგვის ტექნოლოგიები.

გაკვეთილის განხორციელების დრო

დაგეგმილი შედეგი

Პირადი უნარები

საგანმანათლებლო მოქმედების ალგორითმის გაცნობიერება; საკუთარი განცხადების, აზრის ჩამოყალიბება; პოზიტიური დამოკიდებულება სასწავლო პროცესის მიმართ; საქმიანი თანამშრომლობის წესების გამოყენება.

მეტა საგნის უნარები

შემეცნებითი UUD: მეხსიერებიდან ასახავს სასწავლო ამოცანის გადასაჭრელად საჭირო ინფორმაციას; დამატებითი ინფორმაციის მოძიება; გამოთქვან ვარაუდები, განიხილონ პრობლემური საკითხები; ახალი ცოდნის დამოუკიდებლად აგებისა და გამოყენების უნარ-ჩვევების ჩამოყალიბება

მარეგულირებელი UUD:საგანმანათლებლო მიზნებისა და ამოცანების მიღებისა და შენარჩუნების უნარი; დაგეგმეთ საკუთარი აქტივობები ამოცანის შესაბამისად და მოძებნეთ მისი განხორციელების საშუალებები; საკუთარი მოქმედებების კონტროლისა და შეფასების, სასწავლო ამოცანის გადაწყვეტის დაგეგმვის, აქტივობების შეფასებისა და კორექტირების უნარი

კომუნიკაციური UUD:მონაწილეობა სასწავლო დიალოგში და მონოლოგების აგება; საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრისას მასწავლებელთან და თანატოლებთან თანამშრომლობის უნარის გამომუშავება; მიიღეთ პასუხისმგებლობა თქვენი ქმედებების შედეგებზე; დააკვირდით პარტნიორის ქმედებებს.

საგნობრივი უნარები

ისწავლეთ მართლწერის წესი მართლწერის შესახებ არაზმნით;

შეძლოს სიტყვებში შესწავლილი მართლწერის პოვნა და სწორად დაწერა;

ძლიერი წერის უნარის განვითარება არაზმნით; გაიმეორეთ ზმნაში პრეფიქსების მართლწერა.

საგანმანათლებლო სივრცის ორგანიზება

ინტერდისციპლინარული კავშირები

რესურსები

მუშაობის ფორმები

ლიტერატურული კითხვა

ანდაზებისა და გამონათქვამების გამოყენება.

საინფორმაციო მასალა

სახელმძღვანელო S.V. Ivanov, A.O. ევდოკიმოვა, M.I. კუზნეცოვა "რუსული ენა" 4 კლასი. ნაწილი 1,

დემო მასალა

ელექტრონული პრეზენტაცია

ინტერაქტიული მასალა

ბარათები საგანმანათლებლო დავალებებით

აღჭურვილობა:პროექტორი, ეკრანი, კომპიუტერი, თვითშეფასების ფურცლები.

ფრონტალური.

Ინდივიდუალური -

ორთქლის ოთახი -

ჯგუფი -

მასწავლებლის საქმიანობა

მოსწავლეთა აქტივობები

1.თვითგამორკვევა საქმიანობისთვის.

საქმიან რიტმში შესვლა.

დილა მშვიდობისა, ბიჭებო!

დილა მშვიდობისა ყველას, ვინც ესწრება ჩვენს გაკვეთილს! (სლაიდი 1)

საყვარელ გაკვეთილს ზუსტად დროულად ვიწყებთ!!!

ერთმანეთს მივუბრუნდებით, თვალი ჩავხუჭავთ და გავიღიმებთ!

მივესალმოთ სტუმრებს, მათთან ერთად ორმაგად ვთბილები!

გისურვებთ წარმატებებს და წარმატებებს ჩატვირთვაში!

ყველას კარგი განწყობა გვქონდეს.

და კიდევ ერთი გულწრფელი თხოვნა: თუ გსურთ პასუხის გაცემა, ნუ ატეხთ ხმას, უბრალოდ ასწიეთ ხელი.

და მე გთავაზობთ გაკვეთილის დაწყებას სიტყვებით

მათ სჯერათ, რომ წარმატება მოდის მათზე, ვინც ადრე დგება.

არა, წარმატება მოდის მათზე, ვინც კარგ ხასიათზე დგება.
მარსელ აშარდი
(სლაიდი 2)

ეთანხმებით მარსელ აჩარდს?

ყველანი მზად ხართ გაკვეთილისთვის?

როგორ ფიქრობთ, რუსული ენის რომელ მონაკვეთს შეეხება ჩვენი გაკვეთილი?

დღეს გვაქვს კვლევითი გაკვეთილი, სადაც უნდა აჩვენო შენი ცოდნა, აჩვენო დაკვირვება, ანალიზისა და დასკვნების გამოტანის უნარი. იმისათვის, რომ თქვენი კვლევა წარმატებული იყოს, როგორი უნდა იყოთ?

თითოეულ თქვენგანს აქვს თვითშეფასების ფურცელი, სადაც უნდა შეაფასოთ თქვენი ნამუშევარი გარკვეულ ეტაპზე.

კლასის მომზადება სამუშაოდ.

სტუდენტების განცხადებები

მართლწერა

აქტიური, ყურადღებიანი, ეხმარებიან ერთმანეთს

პირადი:თვითგამორკვევა; მარეგულირებელი:იწინასწარმეტყველე მომავალი სამუშაო. ჩვენ ვავითარებთ ჩვენი ვარაუდების გამოხატვის უნარს; კომუნიკაბელური:მასწავლებელთან და თანატოლებთან სასწავლო თანამშრომლობის დაგეგმვა.

2. ცოდნის განახლება და სირთულეების აღრიცხვა აქტივობებში.

ავლენს ცოდნის დონეს. განსაზღვრავს ტიპურ ნაკლოვანებებს

დათბობა იარაღისთვის.სანამ დღევანდელი გაკვეთილის თარიღის ჩაწერას დავიწყებთ, თითები გავწელოთ და წერისთვის მოვამზადოთ.

თითები ვარჯიშებს აკეთებენ

რომ ნაკლებად დაიღალოს.

შემდეგ კი ისინი ბლოკნოტშია

დაწერენ წერილებს.

დაწერეთ დღევანდელი თარიღი.

წერის წუთში ჩვენ გავაგრძელებთ გლუვი, უწყვეტი წერის ვარჯიშს, რაც საშუალებას მოგცემთ სწრაფად დაწეროთ და კარგად აითვისოთ სასწავლო მასალა გაკვეთილზე.

დღეს ჩვენ დავწერთ ხმოვანს, რომელიც არის სიტყვებში ძმაო, ამხანაგო, მაგრამ არა სიტყვაში მეგობარი. (სლაიდი 3)

ჩაწერეთ იგი ამ ნიმუშის გამოყენებით.

და iii...

რა თემით შეგიძლიათ სიტყვების გაერთიანება?

როგორ ფიქრობთ, შეიძლება ამ სიტყვებს სინონიმები ვუწოდოთ? და როგორ დაახარისხებდით მათ ზრდადობის მიხედვით?

მეგობრობა სასწაულებს ახდენს.(სლაიდი 4)

როგორ გესმით ამ ანდაზის მნიშვნელობა?

ეს ანდაზა იქნება ჩვენი გაკვეთილის დევიზი.

ახლა ჩაწერეთ ანდაზა რვეულებში. გააკეთე ეს კომპეტენტურად და ფრთხილად. წაკითხული წერის უნარი ზრდილობის პირველი წესია. ვასილი კლიუჩევსკი. წერისას სავალდებულო წესია თქვენი პოზის ყურება.

- მეტყველების რომელ ნაწილს ვსწავლობთ ახლა? (სლაიდები 5-6.)

- ამოხსენით ანაგრამა და უპასუხეთ ჩემს კითხვას.

− რა ვიცით ზმნის შესახებ?

თქვენ ასახავთ თქვენს ცოდნას ზმნის შესახებ მაღაროს ტესტში. (სლაიდი 7)
1. ზმნა არის...
ბ) მეტყველების ნაწილი
2. ზმნა პასუხობს კითხვებს:
გ) რა უნდა გააკეთოს? Რა უნდა ვქნა?
3. ზმნა ნიშნავს:...
გ) სუბიექტის მოქმედებები
4. ზმნა ხდება:
ა) სრულყოფილი და არასრულყოფილი ფორმები
5. ზმნა იცვლება:
ბ) რიცხვებისა და სქესის მიხედვით
6.ზმნა...
ა) არ გამოიყენება წინადადებებთან
ბ) ნაწილაკთან არაცალკე დაწერილი
7. წინადადებაში ..... ყველაზე ხშირად ჩნდება და ყალიბდება საგანთან ...
ა) პრედიკატი; წინადადების გრამატიკული საფუძველი

Საკუთარი თავის გამოცდა. მარკირება კრიტერიუმების მიხედვით. (სლაიდი)

რას ნიშნავს ზმნები ჩვენი მეტყველებისთვის?

იპოვეთ და ხაზი გაუსვით წინადადების გრამატიკულ საფუძველს.

შეასრულეთ დავალება, რომელიც ავარჯიშებს ინდივიდუალურ უნარებს სასწავლო აქტივობებისთვის, გონებრივი ოპერაციებისთვის და სასწავლო უნარებისთვის

დათბობა იარაღისთვის.

ხმოვანი და.

დანიშნეთ ნიმუში

მეგობარო, ამხანაგი, მეგობარი.

ანდაზის ახსნა.

დაწერეთ ანდაზა.

მეგობრობა ქმნის.

კომუნიკაბელური: მასწავლებელთან და თანატოლებთან საგანმანათლებლო თანამშრომლობის დაგეგმვა. შემეცნებითი: ლოგიკური - ობიექტების ანალიზი მახასიათებლების გამოსაყოფად მოცემული კრიტერიუმების მიხედვით შედარებისა და კლასიფიკაციის უნარი.

4. განცხადება სასწავლო დავალების შესახებ.

ქმნის პრობლემურ სიტუაციას.

მუშაობა წყვილებში.

შეადგინეთ წინადადება მოჭრილი ბარათების გამოყენებით.

1. მეგობარი უბედურებაში დაგტოვებთ.

2. შეიძინეთ ახალი მეგობრები და დაივიწყეთ ძველი.

3. ჩააგდე მეგობარი უბედურებაში.

4. მეგობრობა მინასავითაა, თუ გატეხავ, ისევ წებოვანა.

რა არის ეს წინადადებები?

მოგეწონათ ისინი?

რატომ ჟღერს ანდაზები უაზროდ?

მეტყველების რომელ ნაწილს წინ უნდა უძღოდეს არა?

წაიკითხეთ მიღებული ანდაზები, რადგან ანდაზა ხალხური სიბრძნეა, ახსენით რა არის ამ ანდაზების სიბრძნე.

როგორ დაწერთ ამ მოკლე სიტყვას ზმნით?

იქნებ, გამოცდილებიდან და პრაქტიკიდან გამომდინარე, ვინმემ იცის როგორ დაწეროს NOT ზმნით?

დაასახელეთ დღევანდელი გაკვეთილის თემა. (სლაიდები 9)

რა ამოცანებს დავუსვამთ საკუთარ თავს კლასში? (სლაიდი 10)

- ასევე გავამდიდრებთ ლექსიკას, გავამკაცრებთ ორთოგრაფიულ სიფხიზლეს და ვისწავლით დამოუკიდებელ აზროვნებას. არ დაგავიწყდეთ, რომ ჩვენ დღეს მკვლევარები ვართ.

დაისახეთ მიზნები, ჩამოაყალიბეთ (აზუსტეთ) გაკვეთილის თემა

შეადგინეთ ანდაზები.

ანდაზები

Არ არის საკმარისი.

ბავშვების გამოცნობა.

მართლწერა არაზმნებით ისწავლეთ სწორად წერა არაზმნებით.

მარეგულირებელი: საცდელი საგანმანათლებლო მოქმედების შესრულება, ინდივიდუალური სირთულის დაფიქსირება, ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება სირთულის სიტუაციაში, მიზნის დასახვა; საგანმანათლებლო:ზოგადსაგანმანათლებლო: დამოუკიდებელი იდენტიფიკაცია - შემეცნებითი მიზნის ფორმულირება; ტვინი:პრობლემის ფორმულირება

კომუნიკაბელური:საკუთარი აზრის გამოხატვა, აზრის არგუმენტირება, მოსწავლეთა განსხვავებული აზრის გათვალისწინებით.

4. სირთულიდან გამოსვლის პროექტის აგება.

აწყობს მოსწავლეებს პრობლემური სიტუაციის გამოსაკვლევად.

ასე რომ, ჩვენი ვარაუდია: არაზმნებით ცალკე იწერება.

მართალია თუ არა ეს განცხადება გაკვეთილზე გავარკვევთ.

- ამისთვის მოგვიწევს კვლევების სერიის ჩატარება, რომლის დროსაც გავარკვევთ მეტყველების რომელი ნაწილი არ არის, იწერება თუ არა ყოველთვის ცალ-ცალკე ზმნებით NOT და გეგმის მიხედვით ვიმუშავებთ ჩვენს მცირე ჯგუფებში.

(სლაიდი „კვლევის გეგმა“)

1) კვლევა #1

- მეტყველების რომელი ნაწილი არ არის?

თქვენ თვითონ შეიტყობთ. ღია კვლევის ჟურნალები. იპოვნეთ კვლევის მასალები #1. თითოეულ კითხვაზე პასუხი არის სიტყვა, რომელსაც ჰორიზონტალურად ჩაწერთ უჯრებში. შედეგად, თქვენ მიიღებთ სიტყვას, რომელიც გეტყვით, თუ რა ნაწილია მეტყველება.

(ბავშვები დამოუკიდებლად მუშაობენ) ლექსიკაზე მუშაობა.(სლაიდი)

1) მრგვალი შავი და ლურჯი ტკბილი კენკრა (მოცვი).

2) შენობებისა და შენობების მოხატვაში ჩართული მუშა (მღებავი)

3) სამხედრო კაცი, მეომარი (ჯარისკაცი).

4) პერიოდული პუბლიკაცია დიდი ფურცლების სახით, ჩვეულებრივ ყოველდღიურად, რომელიც ეძღვნება მიმდინარე პოლიტიკურ და სოციალურ მოვლენებს (გაზეთი).

5) არის სურვილი. (მადა)

6) ზუსტი სიტყვასიტყვით ამონაწერი ზოგიერთი ტექსტიდან (ციტატა).

7) სურნელოვანი, სასიამოვნო სუნი.

მოცვი, მ მატყუარა, თანჯარისკაცი, გაზი აჰ, მადა და T, იტატა, არომატი

შევამოწმოთ. მეტყველების რომელი ნაწილი არ არის? ()

-ჩვენი პირველი დასკვნა: არ არის ნაწილაკი. (სლაიდი)

კვლევა No2.

რა არის შემდეგი პუნქტი ჩვენს გეგმაში?

ახლა ჩვენ უნდა გავარკვიოთ მეტყველების რომელი ნაწილი არ არის ნაწილაკი: დამხმარე თუ დამოუკიდებელი? ჩაატარეთ კვლევა ჯგუფურად და გააზიარეთ თქვენი დასკვნები.

სასწავლო გეგმა

1. გაიხსენეთ რა იცით მეტყველების დამოუკიდებელი ნაწილების შესახებ? (ისინი პასუხობენ კითხვებს, არიან წინადადების წევრები)

2. დაასახელეთ მეტყველების დამოუკიდებელი ნაწილები. (არსებითი სახელი, ზმნა, ზმნა, ნაცვალსახელი)

3. გახსოვთ მეტყველების ფუნქციური ნაწილები? (მათთვის არ შეიძლება კითხვების დასმა, ისინი არ არიან წინადადებების წევრები, ისინი ემსახურებიან წინადადებაში სიტყვების დაკავშირებას)

სად შეიძლება ნაწილაკის განთავსება? (ნაწილაკს კითხვის დასმა არ შეუძლია, ის არ არის წინადადების წევრი, ემსახურება წინადადებაში სიტყვების დაკავშირებას. ეს ნიშნავს, რომ ნაწილაკი მეტყველების სამსახურებრივი ნაწილია.)

რა იქნება მეორე დასკვნა?

დასკვნა No2: ნაწილაკი NOT არის მეტყველების ფუნქციური ნაწილი. (სლაიდი)

კვლევა #3

-ნაწილაკი ყოველთვის ცალკე არ იწერება ზმნასთან?ამას მომდევნო კვლევიდან გავიგებთ. ღია კვლევის მასალები No3.

1.წაიკითხეთ წინადადებები.

პირველი ჯგუფიბავშვებს არ უყვართ საავადმყოფოში სიარული. მათ სძულთ ინექციები და აღშფოთდებიან, როცა თავს ცუდად გრძნობენ.

მეორე ჯგუფი:ნიკელი ვერ იყიდის მეგობრობას. მკურნალობას ბრძანებენ, მაგრამ ძალადობა ცოდვაა. ფედია ავად იყო მთელი კვირა და ფიქრობდა, სად შეიძლებოდა გაციებულიყო.

4. არის თუ არა ასეთი სიტყვები რუსულ ენაში? ( სიყვარული- არის, მაგრამ ისინი ხედავენ, მხიარულობენ, მიესალმებიან-არა) და ა.შ.

5. როდის ვწერთ არა ზმნებით ცალ-ცალკე, მაგრამ როდის ერთად?

(თუ სიტყვების გამოყენება შესაძლებელია NOT-ის გარეშე, თქვენ უნდა დაწეროთ ისინი ცალკე, ხოლო თუ არა, მაშინ ერთად)

დასკვნა No3:თუ ზმნა გამოიყენება NOT-ის გარეშე, მაშინ მას ცალკე ვწერთ. თუ ზმნა არ გამოიყენება NOT-ის გარეშე, მაშინ ერთად ვწერთ. -სიტყვებს, რომლებიც არ გამოიყენება NOT-ის გარეშე, ეწოდება გამონაკლისი სიტყვები; აქ ის არ არის ფესვის ნაწილი.

ფაქტობრივად, რუსულ ენაში ბევრი გამონაკლისი სიტყვაა (არ მოგწონს, არ მოგწონს, არ მოგწონს, დაბნეული ხარ), მაგრამ მათ საშუალო სკოლაში გაეცნობი. სხვათა შორის, სიტყვები შეუერთდა არა, გაქრა ენიდან. მაგალითად, ოდესღაც ენაში იყო სიტყვები შემდეგი მნიშვნელობით: „გოდოვა“ - დაშვება, სიამოვნება, „სიძულვილი“ - ნებით ყურება.

კიდევ ერთხელ წავიკითხოთ და განვმარტოთ მათი მნიშვნელობა.

აღშფოთებული - აღშფოთება, უკმაყოფილო
იყავით დაბნეული - სინონიმები - დაბნეული, გაუგებარი, წაგებული, გონების დაკარგვა.
რა ქმედებებს ავლენს ადამიანი დაბნეულობას - თავის ზურგზე ცახცახებს, მხრების აჩეჩვას, თვალების ტრიალს.
მონობა ძალა, რაღაცის გაკეთება
სძულს - იგრძენი მტრობა და ზიზღი
თავს ცუდად გრძნობს - განიცდიან მტკივნეულ მდგომარეობას
თავს კარგად ვერ გრძნობს - ავად ყოფნა, ავად ყოფნა ჩამოწერეთ ეს ზმნები - გამონაკლისები, თქვენ უნდა გახსოვდეთ ისინი.

ნახეთ, არის თუ არა კიდევ რაიმე შეკითხვა ჩვენს გეგმაში, რომლებზეც პასუხის გაცემა გვჭირდება. ასე რომ, დროა შევაჯამოთ ჩვენი კვლევა.

ღია კვლევის მასალები No3. ჩადეთ საჭირო სიტყვები ხარვეზების ადგილას.

წაიკითხეთ რა მივიღეთ?

ნაწილაკი არა დაწერილი ზმნებით ცალკე,

თუ გამოიყენება გარეშე არა . თუ გარეშე არა

არ გამოიყენება, ერთად იწერება.

გამონაკლისი ზმნები: HATE, IDNATE, UNHEALTHY, Understanding, Consistency, UNMALIE გავხსნათ სახელმძღვანელოები და შევადაროთ ჩვენი დასკვნა სახელმძღვანელოში მოცემულ წესს. გვერდი 92.

რა მნიშვნელობას ანიჭებს ნაწილაკი ზმნას? არა ? (უარყოფა)

ალგორითმი (სლაიდი)

ფიზიკური აღზრდის წუთი

ისინი ადგენენ გეგმას მიზნის მისაღწევად და განსაზღვრავენ საშუალებებს (ალგორითმი, მოდელი და ა.შ.)

ბავშვები ჯგუფურად მუშაობენ გეგმის მიხედვით

ნაწილაკი

სერვისი

ბავშვები წერენ გამონაკლის ზმნებს რვეულებში.

ოჟეგოვის ლექსიკონში ამ სიტყვების მნიშვნელობა შემდეგნაირად არის განმარტებული:

სიძულვილი - ვინმეს ან რაღაცის მიმართ სიძულვილის გრძნობა;

იყოს აღშფოთებული - ნიშნავს იყო აღშფოთებული, უკმაყოფილო.

მარეგულირებელი: დაგეგმვა, პროგნოზირება; ნებაყოფლობითი თვითრეგულირება რთულ სიტუაციებში ; შეასწორეთ მოქმედება მისი დასრულების შემდეგ; განსაზღვრეთ თქვენი და სხვების მუშაობის წარმატების ხარისხი.

შემეცნებითი - მოდელირება, ლოგიკური - პრობლემის გადაჭრა, მსჯელობის ლოგიკური ჯაჭვის აგება, მეტყველების გამოთქმის აგება, დამტკიცება, ჰიპოთეზების წამოყენება და მათი დასაბუთება; კომუნიკაციური - პროაქტიული თანამშრომლობა ინფორმაციის მოძიებასა და შერჩევაში.

აზრის გამოხატვა, აზრის დასაბუთება, განსხვავებული აზრის გათვალისწინება, კონფლიქტური სიტუაციის მოგვარება

5.პირველადი კონსოლიდაცია.

აყალიბებს აღქმის ცნობიერებას.

"ძლიერი მეგობრობა არ წყდება, არ იშლება წვიმისა და ქარბუქისაგან", - მღერის კეთილ საბავშვო სიმღერაში მეგობრობისა და გულწრფელი ადამიანური ურთიერთობების შესახებ.

არის თუ არა ზმნები ამ წინადადებაში ნაწილაკით NOT?

- დაამტკიცეთ, როგორ ვწერთ NOT ნაწილაკს ამ შემთხვევაში ალგორითმის გამოყენებით.

კარნახით ჩავწეროთ წინადადება და გრაფიკულად მოვნიშნოთ მართლწერა. მოდით გავაანალიზოთ წინადადება.

ვისაუბრეთ მეგობრობაზე, როგორც ადამიანებს შორის ურთიერთობაზე. კიდევ ვის ვეძახით ჩვენს მეგობრებს?

მოუსმინეთ ტექსტს, რომელიც შეიცავს ზმნებს არა ნაწილაკით.

ნუ აცინცებ ძაღლებს

ნუ დასდევ კატებს

ნუ შეწუხდებით ჩიტებს

მარცვლები და ნამსხვრევები ხართ!

შეიძლება ამ ტექსტს აპელაცია ეწოდოს? (დიახ, ეს არის ბუნების მოყვარულთა მოწოდება).

სტანდარტული ამოცანების ამოხსნა ალგორითმის ხმამაღლა წარმოთქმით

ალბათ ასე ამბობენ ბუნების მოყვარულები. ეს არის მიმართვა ჩვენთვის, ხალხო, რომ ბუნება არ დავანგრიოთ. ამ ტექსტს პოსტერზე დავწერდი. ხალხს მივმართე კატების, ძაღლების, ჩიტების დასახმარებლად. არ გადაყაროთ შინაური ცხოველები გარეთ.

მარეგულირებელი: კონტროლი, შეფასება, კორექტირება; შემეცნებითი: ზოგადი საგანმანათლებლო - ცოდნის სტრუქტურირების უნარი, ამოცანის გადაჭრის ყველაზე ეფექტური გზების არჩევა, მეტყველების განცხადების შეგნებულად და ნებაყოფლობით აგების უნარი, ასახვა მოქმედების მეთოდებსა და პირობებზე; კომუნიკაციური: პარტნიორის ქცევის მართვა - პარტნიორის ქმედებების კონტროლი, კორექტირება, შეფასება.

6.სტანდარტის მიხედვით დამოუკიდებელი მუშაობა თვითტესტით.

აწყობს აქტივობებს ახალი ცოდნის გამოსაყენებლად.

დამოუკიდებელი მუშაობა

საკმარისი არ არის იცოდე, უნდა გამოიყენო.

რ.ტ. სწორად დაწერეთ გვ 32 სავარჯიშო 2

სტანდარტული შემოწმება. Თვით შეფასება.

დამოუკიდებელი მუშაობა. ატარებს თვითტესტს, ეტაპობრივად სტანდარტთან შედარებით.

7. რეფლექსია აქტივობაზე (გაკვეთილის შეჯამება)

აწყობს რეფლექსიას

მალე მოვისმენთ ზარს,

დროა დავასრულოთ გაკვეთილი!

ჩვენ ვერ შევამჩნიეთ, რამდენად სწრაფად გაფრინდა დრო, თქვენ აღმოაჩინეთ თქვენთვის, ამოიცანით საიდუმლოებები.

რა თემაზე ვიმუშავეთ დღეს?

რა მიზანი დაისახეთ საკუთარ თავს?

მოახერხეთ თქვენი მიზნის მიღწევა?

ჩვენ აღმოვაჩინეთ ახალი ცოდნა: NOT – ნაწილაკი; ვისწავლეთ მართლწერა NOT ზმნებიდან, გავაფართოვეთ ჩვენი ლექსიკა. სად გამოადგება მიღებული ცოდნა საკლასო ოთახში?

რა სირთულეები იყო?

გაიხსენეთ როგორ მუშაობდით დღეს კლასში, კარგად გაიგეთ ყველაფერი და შეაფასეთ თქვენი სამუშაო.

დავუბრუნდეთ ჩვენი გაკვეთილის დევიზის. მეგობრობა სასწაულებს ახდენს.

ფაქტობრივად, მე და შენ ერთად, ერთად შევქმენით სასწაული - აღმოვაჩინეთ ახალი ცოდნა საკუთარი თავისთვის.

და ბოლოს, მინდა ვთქვა, რომ ცოდნის სამყარო ვრცელია და ადამიანი აქ არ უნდა გაჩერდეს, ის უფრო შორს უნდა წავიდეს, გააკეთოს აღმოჩენები, ისწავლოს ახალი და საინტერესო რამ.

განახორციელონ საკუთარი საგანმანათლებლო აქტივობების თვითშეფასება, დააკავშირონ მიზანი და შედეგები, მათი შესაბამისობის ხარისხი გახსენით ზმნებით არა წერის წესი.

დიახ. ჩვენ აღმოვაჩინეთ ნაწილაკების არა ზმნებით ჩაწერის წესი. ისწავლა სიტყვების წერა

კომუნიკაბელური: საკუთარი აზრების საკმარისი სისრულითა და სიზუსტით გამოხატვის უნარი; მოუსმინე და მოუსმინე სხვებს; დასვით კითხვები, იყავით მზად თქვენი თვალსაზრისის შესწორების მიზნით.შემეცნებითი: რეფლექსია; პირადი: ნიშნავს ფორმირებას.

მარეგულირებელი: კონტროლი, კორექტირება, ხაზგასმა და იმის გაცნობიერება, რაც უკვე ისწავლეს და რისი სწავლაც ჯერ კიდევ საჭიროა, ასიმილაციის ხარისხისა და დონის გაცნობიერება; პირადი: თვითგამორკვევა.

კოგნიტური UUD: ახორციელებს სინთეზს, როგორც ნაწილებისგან მთლიანის შედგენას; სამუშაოს ანალიზის ჩატარება.

მეტყველების ნაწილი

გარდა

1. თუ გარეშე არ გამოიყენება (უმეცრება, უბედურება),
2. თუ თქვენ შეგიძლიათ იპოვოთ სინონიმი არა-ს გარეშე (სიმართლე - ტყუილი, მტერი - მტერი),

1. თუ არსებობს ან იგულისხმება არა მეგობარი, არამედ მტერი);
2. კითხვით წინადადებაში უარყოფით ლოგიკური აქცენტით (მამაშენმა აქ დაგაწყო, არა?

1. თუ გარეშე არ გამოიყენება (უყურადღებო, არააღწერილი).
2. თუ შეგიძლიათ იპოვოთ სინონიმი არა (საკმაოდ დიდი - დიდი, შუახნის - ძველი),
3. თუ კონტრასტია კავშირთან, მაგრამ (მდინარე არ არის ღრმა, მაგრამ ცივი),
4. მოკლე ზედსართავებით, თუ სრული ზედსართავი სახელები, საიდანაც ისინი წარმოიქმნება, ერთად არ იწერება, დაბალი - დაბალი)

1. თუ არსებობს ან არის ნაგულისხმევი წინააღმდეგობა a კავშირით (არა დიდი, მაგრამ პატარა),
2. ფარდობითი ზედსართავებით (აქ ცა სამხრეთია),
3. მოკლე ზედსართავებით, თუ სრული ზედსართავი სახელები, საიდანაც ისინი წარმოიქმნება, ცალკე არ არის დაწერილი (წიგნი არ არის საინტერესო, მაგრამ მოსაწყენი)

თუ მის გარეშე არ გამოიყენება (სიძულვილი, დაბნეულობა)
შენიშვნა: ზმნები, როგორიცაა nedomostat, ერთად იწერება, რადგან ისინი შეიცავს ერთ პრეფიქსს nedo-,

ყველა სხვა ზმნით (არ ვიცი, ტირილი


გაკვეთილი - თამაში

თემა:

„მართლწერა

ზმნები ნაწილაკით არა"

დევიზი:

„რა კარგის გაკეთება შეგიძლია, არ დაგავიწყდეს,

და რაც არ იცი როგორ გააკეთო, ისწავლე...“

ვ.მონომახი

დაწყებითი სკოლის მასწავლებელი მარინინა ი.ვ.

სანქტ-პეტერბურგი

გაკვეთილის თემა: „ზმნების მართლწერა ნაწილაკით არა“

გაკვეთილის მიზნები:

ნაწილაკების არა ზმნებით სწორად გამოყენებისა და დაწერის უნარის გამომუშავება.

გაკვეთილების დროს:

    ორგანიზების დრო

    მოსამზადებელი სამუშაოები

გაკვეთილს ვიწყებ თამაშით

ყველას მეტყველების ნაწილებად ვაქცევ.

რიგი 1 - ნაცვალსახელი

2 მოხარული - ზმნა

რიგი 3 - არსებითი სახელი

    დაიცავით თავი, სიტყვის ძვირფასო ნაწილებო! შეადგინეთ ამბავი თქვენს შესახებ ტექსტურ-მსჯელობის სახით.

დაცვა:

„არსებითი სახელი მეტყველების ერთ-ერთ ძირითად ნაწილად მიმაჩნია, რადგან ის აღნიშნავს საგანს და ა.შ. თავად ნაცვალსახელი არაფერს ნიშნავს, ის მიუთითებს საგნებზე, ნიშნებზე და რაოდენობებზე, მაგრამ არ ასახელებს მათ და ა.შ. ზმნა - აღნიშნავს ობიექტის მოქმედებას, მის მდგომარეობას, პასუხობს კითხვებს..., ზმნებს არასდროს აქვთ წინადადებები.“ (შეიძლება იყოს დიალოგი ბავშვებს შორის)

    პრობლემის ფორმულირება

    თქვენ უკვე იცით, რომ ზმნებს არასდროს უძღვის წინდებული წინადადებები. მაგრამ რუსულ ენაში, წინადადებების გარდა, არის ნაწილაკებიც. ყველაზე გავრცელებული ნაწილაკი არ არის.

1. ყურადღება მიაქციეთ დაუმთავრებელ ანდაზებს. დაამატეთ სიტყვა, რომელიც შეესაბამება მის მნიშვნელობას - ზმნა ნაწილაკთან ერთად not.

მეგობრებს წყალს ვერ დაასხამ...

მეგობარს უპრობლემოდ ვერ გაიცნობ.

ფულით მეგობრობას ვერ იყიდი...

კარგი მეგობრები გასაჭირში... არ დაგტოვებენ.

შეიძინეთ ახალი მეგობრები, მაგრამ არ დაკარგოთ ძველი.

    რაზეა ეს ანდაზები? როგორ გესმით მათი?

    ყოველთვის უნდა მიჰყვეთ ამ ბრძნულ რჩევებს?

    ყურადღება მიაქციეთ მონიშნული სიტყვების მართლწერას.

    რა მნიშვნელობა არ მოაქვს ნაწილაკს? (უარყოფა) როგორ იწერება?

    რა დასკვნის გაკეთება შეიძლება? (ცალკე ზმნებით არ იწერება)

    ... (მაგალითად, კოლიამ) შემოგვთავაზა ასეთი დასკვნა, მაგრამ შემდეგ, რა ვუყოთ ასეთ მაგალითებს?

მკურნალობას ბრძანებენ, მაგრამ ძალადობა ცოდვაა.

ვინც ვინმეს შეურაცხყოფს, სძულს იგი.

შეიძლება ცუდი იყოს, თუ თავს კარგად არ გრძნობთ.

    მერე როგორ უნდა დაზუსტდეს დასკვნა? (გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც სიტყვა „არა“-ს გარეშე არ გამოიყენება)

    როგორ ფიქრობთ, რა იქნება ჩვენი გაკვეთილის თემა?

    გაკვეთილის თემა

Შეამოწმე! სახელმძღვანელო გვერდი 70

    წაიკითხეთ გაკვეთილის თემა და წესი. შეადარე!

    N1 სავარჯიშოს შეასრულებს მოსწავლე.

რას აკეთებდი სკოლაში?

მე (არ) ვიბრძოდი, (არ) ნაგავი,

და (არ) გაიქცა და (არ) გადახტა,

და მე (არ) ვაკანკალებ ფეხებს,

და ის (არ) აცინებდა გოგოებს,

და მე (არ) დავღვრი მელანი,

(არა) იწვა იატაკზე,

ჩემს კუთხეში ვიდექი...

    მაშ რატომ იდგა კუთხეში?

დააკოპირეთ ეს ტექსტი ფრჩხილების გამოყენებით.

    რა წესი გამოიყენე?

მასწავლებელი: მეგობრული არა ზმნით?

სტუდენტები: არა! ეს საერთოდ არ არის საიდუმლო!

მასწავლებელი: და ზმნა არ გახდა მეგობრები.

სტუდენტები: Მათ შორის -ინტერვალი. (ხელით მიუთითეთ)

2. გამოდი ზმნები ნაწილაკით not

დაწერე! ნუ დაიფიცებ, ნუ ჩხუბობ,

ნუ წუწუნებ, ნუ აციებ,

არ იყვირო, ნუ ჩქარობ.

(თუ რომელიმე კომპლექტს დაასრულებთ ამ ზმნებით, მიიღებთ ლექსს, რომელიც ბიჭებს შეუძლიათ გააგრძელონ)

არ დაწეროთ ერთად "არა".

არ გაიქცა, არ გადახტა,

მე არ ვმღეროდი, არ ვგრძნობდი სევდას,

არ კამათობდა, არ ჩხუბობდა,

და მან ჭიქა არ გატეხა.

მაგიდის ქვეშ არ დაცოცავდა,

მე არ დავყარე საბუთები -

დაასრულე! და ზმნასთან ერთად

მე არ დავწერე "არა".

5.შემოქმედებითი მუშაობა

ახლა შეხედეთ დაფას. წაიკითხე.

დღეს ილიამ შეჯიბრებებში მიიღო მონაწილეობა. მხიარული, ნანატრი გამარჯვება მეგობრებს გავუზიარე. კლასთან ერთად გავიარე უცნობის უკიდეგანო სივრცეები. მისცა ზეპირი განმარტებები და შეასრულა წერილობითი სამუშაო.

    შეიძლება ამ ტექსტს ვუწოდოთ? რატომ?

დავალება! შეცვალეთ ტექსტი ნაწილაკით "არა".

    რა შეიძლებოდა მომხდარიყო? (შეიძლება დაავადდეს)

    შეიძლება თუ არა ტექსტი ასეთი წინადადებით დასრულდეს?

(შეიძლება, მაგრამ თქვენ უნდა დაამატოთ რამდენიმე წინადადება ორი ნაწილის დასაკავშირებლად)

დატოვე ხაზი სათაურისთვის. ჩამოწერეთ შეცვლილი ტექსტი, დააკავშირეთ ორივე ნაწილი.

ბიჭებს უნდა შეეძლოთ აწარმოონ, მაგალითად, შემდეგი ტექსტი.

დღეს ილია შეჯიბრში არ მონაწილეობდა და მეგობრებს არ გაუზიარებია მხიარული, ნანატრი გამარჯვება. კლასთან ერთად არ გავუვლიდი უცნობის უზარმაზარ სივრცეს, არ მივეცი ზეპირი განმარტებები, არ გამიკეთებია წერილობითი სამუშაო. ილია ავად გახდა.

მაგრამ მისმა მეგობრებმა მას უბედურება არ დაუტოვეს. მეგობარს ესტუმრნენ, სევდიანი ფიქრები გაფანტეს და განწყობილება აიმაღლეს.

კარგია, როცა ახლომდებარე მეგობრების კეთილ გულებს გრძნობ!

    ანდაზებიდან აირჩიეთ ის, რომელიც შეიძლება ამ ტექსტის სათაურად იქცეს.

კარგი მეგობრები უბედურებაში არ დაგტოვებენ.

(მეორე აბზაცი ყველასთვის განსხვავებული იქნება)

6. გაკვეთილის შეჯამება

    რა ისწავლეთ ახალი? რა წესი გამოიყენე?

შემდეგ გაკვეთილზე უფრო დეტალურად ვისაუბრებთ იმ სიტყვებზე, რომლებიც არ გამოიყენება "არა"-ს გარეშე.

» რედ. Ladyzhenskaya T. A., საცნობარო ბარათები, პლაკატი "არა ზმნით".

გაკვეთილის მიზნები:

1) იცოდე წერის წესი არა ზმნებით;

შეეძლოს ცალკე წერა არა ზმნებით, ერთად - ის ზმნები, რომლებიც გარეშეა არა არ გამოიყენება;

2) შეძლოს მართლწერის წესის გამოყენება გაფართოებული ალგორითმის გამოყენებით არა ზმნებით;

შეძლოს გრამატიკულ თემაზე დეტალური პასუხის გაცემა და მიმოხილვა;

გამოიყენეთ ზმნები ერთად არა მეტყველებაში;

3) ლიტერატურული ტექსტების მაგალითის გამოყენებით მოსწავლეებში მეგობრობის გრძნობის გამომუშავება.

გაკვეთილების დროს

მიზნის დასახვა

ბიჭებო, დღეს გავაგრძელებთ საუბარს ზმნაზე, მის მნიშვნელობაზე, მორფოლოგიურ და სინტაქსურ მახასიათებლებზე. ასევე ვისაუბროთ ზმნის მართლწერაზე, მის მართლწერაზე.

ლინგვისტური დათბობა

მაგრამ ჯერ გავიხსენოთ წესი ზმნის შესახებ. ჩვენ გვჭირდება წესის ცოდნა, რათა შევძლოთ მისი გარჩევა მეტყველების სხვა ნაწილებისგან. მოდით შევამოწმოთ წესი მუშაობა წყვილებში.

ამ დროს 4 ადამიანი იღებს ინდივიდუალურ დავალებას:

1) ზმნის შესახებ თანმიმდევრული სიუჟეტის შედგენა დამხმარე სიტყვების გამოყენებით (იხ. გაკვეთილის დანართი No1);

2) გაიმეორეთ დიაგრამა „ზმნის მორფოლოგიური თავისებურებები“ (3 ადამიანი წერს ფურცელზე).

ვუსმენთ თანმიმდევრულ ამბავს ზმნის შესახებ.

გადახედეთ თქვენი მეგობრის პასუხს.

ჩააბარეთ ქაღალდის ფურცლები დიაგრამებით.

დასკვნა: ვისწავლეთ ზმნის შესახებ წესი, ვიცით მისი განმასხვავებელი ნიშნები.

მართლწერის წესების ცოდნის განახლება

ახლა კი, ზმნების მართლწერა რომ გავიხსენოთ, ჩვენ ვითამაშებთ თქვენთან ერთად. Თამაში ამ მართლწერას ჰქვია "Მესამე ბორბალი". თქვენ უნდა იპოვოთ კენტი სიტყვების სერიაში, ზოგიერთი მახასიათებლის საფუძველზე და ჩაწეროთ იგი ბლოკნოტში.

1) გაგიკვირდებათ, ეჭვი, იზრდება.

2) ღამე, Დაწოლა, ქალიშვილი.

3)ნახატიტუში, ჭვავი.

4) დაბნეულობა, სიძულვილი, იყავით აღშფოთებული.

5) არ მინდა, არ შემიძლია, თავს კარგად არ ვგრძნობ.

თვითტესტი მწვანე კალმით.

ვამოწმებთ დავალებას და ვუხსნით.

დასკვნა: გავიმეორეთ ზოგიერთი ზმნის მართლწერა, ვისწავლეთ ზმნების გარჩევა მეტყველების სხვა ნაწილებისგან.

გაკვეთილის თემაზე მუშაობა

დღეს გაკვეთილზე ვისაუბრებთ მართლწერაზე არა ზმნებით. რა გახსოვთ ამ თემაზე დაწყებითი სკოლიდან?

ჩვენი გაკვეთილის მიზანი - გააერთიანეთ თქვენი ცოდნა ცალკეული წერის შესახებ არა ზმნებით პრაქტიკაში.

1) დაასრულეთ ანდაზები (ფრჩხილებში სიტყვები დახურულია).

კეთილი საქმით ((არა) დაგაგვიანდება).

ძლიერი მეგობრობა და ნაჯახი ((არ) მოჭრილი).

ახსენით ფრჩხილებში მოცემული სიტყვების მართლწერა.

2) ახლა ჩამოწერეთ წინადადება კარნახიდან. (დაფის დახურულ ნაწილზე წერს 1 ადამიანი).

ძლიერი მეგობრობა არ გაწყდება, არ დაიშლება წვიმისა და ქარბუქისაგან.

წავიკითხეთ წინადადება.

ვის ახსოვს ამ სიმღერის გაგრძელება?

იპოვნეთ მართლწერა, რომელსაც სწავლობთ.

გააკეთეთ წინადადების სასვენი ანალიზი.

დასკვნა: არა ზმნებით ცალ-ცალკე იწერება და პრედიკატიული ზმნის ნაწილია.

ახალი მასალის სწავლა

სახელმძღვანელოსთან მუშაობა

ვნახოთ, რას ამბობს სახელმძღვანელო ჩვენს თემაზე (გვ. 231, გვ. 107).

1) წაიკითხეთ წესი თქვენთვის. ყურადღება მიაქციეთ მართლწერის აღნიშვნას.

2) რა ნახე ახალი ამ წესში? (რა არის ეს ზმნები არაერთად იწერება).

ამ შემთხვევაში წაგიკითხავთ გრამატიკული ზღაპარი , რომელსაც ქვია "Სიყვარულის ძალა". (იხილეთ გაკვეთილის დანართი No2).

იმის გასარკვევად, თუ რატომ ზოგიერთ შემთხვევაში ნაწილაკი არაზმნებთან ერთად დაწერილი, ჩვენ გადავწყვეტთ ენობრივი დავალება. შეადარეთ (ზეპირად) მაგალითები.

მტერმა ქალაქი ალყაში მოაქცია.

ესენი იყვნენ არა მეგობრები, არამედ მტრები.

Რა არის არა პირველ წინადადებაში და რა მეორეში? (პრეფიქსი, ნაწილაკი).

Რა მოხდება არა სიტყვებით სიძულვილი, აღშფოთება, დაბნეულობა?

(არა ეს არის ფესვის ნაწილი. ამის გარეშე ეს სიტყვები არ გამოიყენება. ასეთი სიტყვები ერთად არ იწერება. თქვენ უნდა გახსოვდეთ ამ სიტყვების მართლწერა.)

ლექსიკა და ორთოგრაფიული სამუშაო

რა არის ეს სიტყვები და რა არის მათი მნიშვნელობა? თუ რაიმე სირთულე გაქვთ, მიმართეთ ლექსიკონს.

ცუდად ყოფნა ნიშნავს ავად ყოფნას.

სიძულვილი ნიშნავს სიძულვილის განცდას.

იძულება ნიშნავს ვინმეს აიძულო რაიმე გააკეთოს მისი ნების საწინააღმდეგოდ.

დაბნეულობა, ეჭვი, ყოყმანი იმის გამო, რომ ვერ გაიგებ რა ხდება.

აღშფოთება - აღშფოთება, უკიდურესი უკმაყოფილება.

გაბრაზება არის უკონტროლოდ გაბრაზება.

სხვათა შორის, სიტყვები შეუერთდა არა, გაქრა ენიდან. მაგალითად, ოდესღაც ენაში იყო სიტყვები შემდეგი მნიშვნელობით: „გოდოვა“ - დაშვება, სიამოვნება, „სიძულვილი“ - ნებით ყურება.

სახელმძღვანელოსთან მუშაობა

იმისათვის, რომ უკეთ გავიხსენოთ ზმნების მართლწერა, რომლებიც ერთად არ იწერება, შევასრულოთ სავარჯიშო სახელმძღვანელოში (გვ. 232, სავარჯიშო 614).

ფიზიკური აღზრდის წუთი

ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას.

ალგორითმი "არა ზმნებით"

მოდით შევაჯამოთ ყველაფერი, რაც ითქვა მართლწერის შესახებ არა ზმნებით ალგორითმის სახით.

1) ნახეთ, გამოიყენება თუ არა ზმნა გარეშეარა ?

დიახ არა

ცალკე დაწერე დაწერე ერთად

(არ შემიძლია, არ შემიძლია (სიძულვილი, აღშფოთება)

არ მინდა)

ახლა ჩავატაროთ ლექსიკის კარნახი სასიგნალო ბარათებით(ერთად - ლურჯი ბარათი, ცალკე - თეთრი). გამოიყენეთ ალგორითმი.

გარეგნობით არ განსაჯოთ ადამიანი, მეგობარს უბედურებაში არ დავტოვე, არ ჩავერევი, საგონებელში ვარ პასუხი, არ მინდა ჩხუბი, გაბრაზდით, რადგან დავაგვიანე, ვერ მოვდივარ, ქარიშხალი მძვინვარებს, ექსკურსიაზე არ ვყოფილვარ, მთელი კვირა ცუდად ვარ.

დასკვნა: როგორ გაართვით თავი, ვინ უნდა ისწავლოს წესი.

ტექსტთან მუშაობა

ჩვენი გაკვეთილის ბოლოს გექნებათ შემოქმედებითი სამუშაო, რომელიც დაგეხმარებათ ისწავლოთ ზმნების გამოყენება არა მეტყველებაში. ამისათვის ჩვენ გავეცნობით ორ ტექსტს, რომელიც თქვენ გაქვთ თქვენს სახელმძღვანელოებში. ერთი ტექსტი - 231 გვერდზე ("შენი მეგობარი" S. M. მიხალკოვი), მეორე არის 233-ე გვერდზე, სავარჯიშო 619).

ტექსტის ცნობიერება და აღქმა

1) წაიკითხეთ ორივე ტექსტი ექსპრესიულად.

2) განსაზღვრეთ ორივე ტექსტის თემა და იდეა. მაგრამ ჯერ მოდით

გავიხსენოთ რა არის ტექსტის თემა და იდეა?

(თემა - ტექსტები საუბრობენ მეგობრებზე. იდეა - ტექსტები გვასწავლიან ვიყოთ ნამდვილი მეგობრები).

ენობრივი ტექსტის ანალიზი

1) წაიკითხეთ ზმნები შესწავლილი მართლწერით პირველ ტექსტში.

1) დაასაბუთეთ თქვენი არჩევანი არა ზმნებით.

3) იპოვეთ საკონტროლო მართლწერა მეორე ტექსტში, სადაც სიტყვები მოცემულია გამოტოვებული ასოებით და ფრჩხილებით.

4) ალგორითმის გამოყენებით დაამტკიცეთ მართლწერის არჩევანი არა ზმნებით.

5) რა იცით სიტყვებით წინდებულების დაწერის შესახებ? იპოვეთ მართლწერა „წინასწარმეტყველების ცალკე წერა სიტყვებით“.

6) როგორ დაადგინეთ, რომელი ასო უნდა ეწეროს ზმნის დაუხაზავი პიროვნული დაბოლოებით?

7) ჩასვით გამოტოვებული ასოები ზმნების დაუხაზავ პირად დაბოლოებებში?

8) რომელი ასო უნდა ჩაიწეროს სიტყვაში „ჩურჩული“ და რატომ?

შემოქმედებითი დავალება ჯგუფებში

ჯგუფი 1: შეადგინეთ 4-5 წინადადების თანმიმდევრული ტექსტი თემაზე "Რა უნდა იყოს ნამდვილი მეგობარი"დამხმარე სიტყვების გამოყენებით (ზმნები ერთად არა , მონაცემები სავარჯიშო 620).

ჯგუფი 2: შეგიძლიათ შეადგინოთ არა ტექსტი, არამედ ცალკეული წინადადებები ან ფრაზები.

მათთვის, ვისაც დავალება ძალიან უჭირს, დაასრულეთ სავარჯიშო 619 ფრჩხილების გახსნით და გამოტოვებული ასოების ჩასმით. დასრულებას 3-4 წუთი სჭირდება.

ვამოწმებთ 2-3 დასრულებულ სამუშაოს.

დასკვნა: რა ისწავლეთ გაკვეთილზე?

დაწერეთ ცალკე ზმნის გარეშე:

არ გაბრაზდე, არ მოიწყინო, არ იჩქარო.

თუ ეს არ გისწავლიათ, ნუ გააკეთებთ ამას

თუ არ იცი, ნუ ჩქარობ.

არ დაწეროთ ნაწილაკი ცალკე ზმნებით.

მაგრამ არ დაივიწყოთ გამონაკლისი ზმნები, რომელთა გარეშეც არა არ გამოიყენება და ამიტომ ერთად იწერება.

გაკვეთილი დასრულდა. მადლობა სამუშაოსთვის. წარმატებებს გისურვებთ სწავლაში!

შემუშავებულია მუნიციპალური საგანმანათლებლო დაწესებულების No5 გიმნაზიის რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლის მიერ.

გ.მოროზოვსკა

(როსტოვის ოლქი)

მატვეევა ოლგა

ივანოვნა

დანართი No1

ისაუბრეთ ზმნაზე დამხმარე სიტყვების გამოყენებით

სახელმწიფო დაწესებულება „კოსტანის აკიმატის განათლების განყოფილების მე-16 საშუალო სკოლა“

რუსული ენის გაკვეთილი მე-5 კლასში

ამ თემაზე:

"მართლწერა არა ზმნებით"

მოამზადა: ვინნიკოვა ლ.ვ.

რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი

კოსტანაი, 2011 წ

თემა: მართლწერა NOT ზმნებით.

მიზანი: - NOT ნაწილაკის როლის გაცნობა, გამონაკლისი ზმნების ცნების მიცემა; განავითარეთ მართლწერის უნარები ზმნებით არა;

- განუვითარდებათ წინადადებების აგების უნარი, ორთოგრაფიული სიფხიზლე და ბავშვების ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;

- განუვითარდეთ ურთიერთდახმარების, ურთიერთდახმარების, ბუნების სიყვარულის გრძნობები.

გაკვეთილის ტიპი: ცოდნის განზოგადება და სისტემატიზაცია.

MTO: სახელმძღვანელო, დაფა, ფურცლები ტესტებით, ფლიპჩარტი (ინტერაქტიულ დაფაზე მუშაობას ექვემდებარება).

გაკვეთილების დროს:

    ორგ. მომენტი. სალამი. დამსწრეების შემოწმება.

    გაკვეთილის თემისა და მიზნების კომუნიკაცია.

ვიცი: ზმნებით არა წერის წესები;

შეძლებს: სწორად დაწერე NOT ზმნებით;

მუშაობა:აქტიურად.

    ცოდნის განახლება.

* ფრონტალური გამოკვლევა.

    რა არის ზმნა? (მეტყველების დამოუკიდებელი ნაწილი, რომელიც აღნიშნავს ობიექტს ან მდგომარეობას და პასუხობს კითხვებს რა უნდა გააკეთოს? რა უნდა გააკეთოს?)

    რა მუდმივი მორფოლოგიური თვისებები აქვს ზმნას? (ტიპი და კონიუგაცია)

    როგორ განვსაზღვროთ ზმნის უღლება? (ხაზგასმული პირადი დასასრულით, ინფინიტივით)

    როგორ განვსაზღვროთ სახეობა? (გამოცემის და მნიშვნელობის მიხედვით)

    რა არასტაბილური თვისებები აქვს ზმნას? (სქესი, რიცხვი, პიროვნება, დრო)

    რა დაძაბული ფორმები აქვს ზმნას? როგორ ამოვიცნოთ ისინი? (დროის სამი ფორმა? წარსული დრო, აწმყო და მომავალი. განისაზღვრება კითხვებითა და მნიშვნელობებით)

** მორფოლოგიური ანალიზი (ოფციონის მიხედვით)

თუმბელინამ გადაწყვიტა ტყის დატოვება. მან დაიწყო საცხოვრებელი ადგილის ძებნა.

    ახალი თემის ახსნა.

ყველას თავის მაგიდაზე აქვს მოჭრილი ფურცელი, რომელშიც ნათქვამია: „არ იწერება ცალკე ზმნებით!“ დავალება: სწრაფად შეკრიბეთ ფრაზა ამოჭრილი მარცვლებიდან და წაიკითხეთ ხმამაღლა (იხ. დანართი No1).

ლექსის წესი:

თუ ეს არ გისწავლიათ, ნუ გააკეთებთ ამას
თუ არ იცით, ნუ ჩქარობთ.
ზმნებით ცალკე
არ დაწეროთ ნაწილაკი.

— ყოველთვის ცალკე არ იწერება ზმნებით? (არა, რადგან არის ზმნებით მართლწერის არა კომბინირებული მართლწერის შემთხვევები)

ამის შესახებ იულია უსადოვას ზღაპარი მოგვითხრობს. .

”ერთ დღეს ახალგაზრდა ზმნას შეუყვარდა ლამაზი ნაწილაკი NOT. დიდი ხნის განმავლობაში ის ეხუმრებოდა მას, ფეხდაფეხ მიჰყვებოდა, მაგრამ ის არ იყო კაპრიზული ნაწილაკი და არ აქცევდა ყურადღებას მოსიყვარულე ზმნას. "Არ შემიძლია შენ გარეშე ცხოვრება!" - თქვა ზმნამ. A NOT-მა უპასუხა: "სანამ არ იპოვნი ერთ სიტყვას მაინც, რომელიც დაამტკიცებს, რომ ძალიან გიყვარვარ და არ შეგიძლია ცხოვრება, მე შენთან არ ვიქნები!" და ზმნა მოიარა ყველა ლექსიკონსა და საცნობარო წიგნში, მაგრამ ვერაფერი იპოვა, სრულიად სასოწარკვეთილი, წავიდა NOT-ზე. მას შემდეგ რაც შეიტყო, რომ ზმნის ძიება წარუმატებლად დასრულდა, იგი არ გაბრაზდა და დაიყვირა: „აღშფოთებული ვარ! Მძულს! შემდეგ ზმნა გაიქცა NOT-ზე, ძლიერად ჩაეხუტა მას: "აბა, ხედავ, შენ თვითონ დაამტკიცა ყველაფერი!"

სავარჯიშო No1: ჩამოწერეთ ლექსი.

დაწერე NOT ზმნით ცალკე.
მაგალითად: არ წავედი, არ ვიცოდი.
უბრალოდ გახსოვდეთ გამონაკლისები:
სძულდა და აღშფოთდა.

    კონსოლიდაცია.

სავარჯიშო No2. ჩვენ ვწერთ ანდაზებს, ვხსნით მართლწერას NOT ზმნებით.

სიტყვა არ არის ბეღურა, თუ გაფრინდება, არ დაიჭერ. თუ პური არ არის, ლანჩი არ იქნება. თუ ბორბლებს არ შეზეთავთ, სწრაფად არ წახვალთ. თუ არ დათესავ, მოსავალს არ მოიმკი. ზარმაცი ვარ და ისევ ავად ვარ და ცუდად ვარ.

სავარჯიშო No3. ჩვენ ვწერთ ზმნებს, ვანაწილებთ ორ სვეტად:

ცალ-ცალკე არა ერთად

არ წავიკითხე, არ მოეწონა, არ თქვა, მძულდა, არ წავიდა, აღშფოთდი, გაგიჟდი, არ დაინახო, თავს კარგად არ გრძნობდე, შუქი არ დაინახო, არ დახურო, დრო არ აქვს.

იცოდით რომ...

ერთად წერენᲖმნები რთული მიმაგრებითქვეშ -, გაცემაზმნა არასრულყოფილების მნიშვნელობა, მოქმედების ნაკლებობა (ეს პრეფიქსი ხშირად ანტონიმურია პრეფიქსის მნიშვნელობითხელახლა:

ჩვენ ვწერთ: მარილის ქვეშ - მარილის ზედმეტად, შეაფასეთ თქვენი შესაძლებლობები - გადააფასეთ თქვენი შესაძლებლობები.

აუცილებელია გარჩევა Ზმნებიმიმაგრებით ქვეშ- რაც მიუთითებს იმაზე, რომ მოქმედება შესრულდა ნორმაზე დაბლა და მათთან თანხმობაში Ზმნებიმიმაგრებით ადრე- წინ უძღვის უარყოფა არადა რომელიც მიუთითებს ნაწილაკთან ერთად, რომ მოქმედება არ დასრულებულა:

ჩვენ ვწერთ: ბავშვის უგულებელყოფა(ზედამხედველობის დროს ხარვეზის გაკეთება) - არ უყუროთ გადაცემას ბოლომდე(არ დაასრულო ყურება); უმუშევრები მუდმივად არასაკმარისად იკვებებოდნენ. - ბავშვები ხშირად არ ამთავრებდნენ სუპს ლანჩზე.

სავარჯიშო No4. მოიფიქრეთ და ჩამოწერეთ სამი წინადადება ზმნით არა ზმნით თემაზე „დღესასწაულები“. (მაგალითი წინადადებები: არდადეგების დროს ჩვენ არ დავდივართ სკოლაში. ჩვენ არ ვსხედვართ სახლში და ვაკეთებთ საშინაო დავალებას, არამედ გარეთ გავრბივართ. არ ვწყვეტთ პრობლემებს, არ ვწერთ კარნახებს, არ ვაკეთებთ სავარჯიშოებს. ვისვენებთ, ვთამაშობთ და ვხალისობთ.)

სავარჯიშო No5. ჩვენ ვუსმენთ გამოცანებს და ვხვდებით მათ. ჩვენ ვწერთ მხოლოდ არა ზმნებით.

იმისთვის, რომ შემოდგომა არ დასველებულიყო და წყლიდან სველდებოდა, გუბეები მინებად აქცია და ბაღები თოვლიანი (ყინვა) აქცია. ყველგან არის, მინდორშიც და ბაღშიც, მაგრამ სახლში არ მოხვდება. და არსად წავალ სანამ წვიმს. ის გარბის, ის გარბის, ის არ გაიქცევა. მიედინება, მიედინება, არ გამოვა (მდინარე). ყოველთვის პირში, არ გადაყლაპეს (ენაზე). დიდი ხნის განმავლობაში ის არ ჭამს, არ სვამს და მღერის ხმოვან სიმღერებს. და გაკვეთილიდან გაკვეთილზე ხმას (ზარს) ისვრის. შვრიას არ გჭამენ, მათრახით არ გცემენ. და როცა ის ხვნას, ტრაქტორი ათრევს შვიდ ფუნტს.

    ცოდნის კონტროლი.

ტესტი.

1 ვარიანტი

ვარიანტი 2

    აირჩიეთ ცალკე მართლწერა NOT ზმნით:

ა) (არა) ცხოვრება ბ) (არა) შევიწროება

გ) (არა) სურვილი დ) (არა) სიძულვილი

    მიუთითეთ კომბინირებული მართლწერა NOT ზმნით:

ა) (არა) გასაკვირი ბ) (არა) მოსმენა

გ) (არ) წასვლა D ) (არ) მჯერა

    სიტყვებში (არ მინახავს, ​​(არ) შევხვდი, (არ) დაემშვიდობე - არ წერია...

ა) ერთად ბ) ცალ-ცალკე

გ) დეფისით

    (არა)კარგად წერია...

ა) ერთად ბ) ცალ-ცალკე

ა) არ მოუსმინა ბ) არ მოხარშული

გ) არ დაავადდეს დ) არ შეასრულოთ

    აირჩიეთ უწყვეტი მართლწერა NOT ზმნით:

ა) (არ) ცხოვრობს ბ) (არ) ირეცხება

გ) (არა) გაამჟღავნოს დ ) (არა) იცოდე

    მიუთითეთ ცალკეული მართლწერა NOT ზმნით:

ა) (არა) კარგად ბ) (არ) სურვილი

გ) (არ) შემიყვარდეს დ) (არ) დალიო

    ეს არ წერია სიტყვებით (არა) გაბრაზება, (არა) სიძულვილი, (არა) აღშფოთება...

ა) ერთად ბ) ცალ-ცალკე

გ) დეფისით

    (არა) გაყინული წერია...

ა) ერთად ბ) ცალ-ცალკე

    გთხოვთ, მიუთითოთ არასწორი მართლწერა NOT ზმნით:

ა) არ წამიკითხავს ბ) არ შეკერა

გ) დაბნეული იყოს დ) წარუმატებლობა

ვარიანტი/არა.

    Საშინაო დავალება.

§§64, 94, სავარჯიშო 991 (995), იცოდეთ 288 (287) გვერდზე კითხვებზე პასუხები.

    გაკვეთილის შეჯამება.

დანართი No1.

თან არა გლა მიზანი ამიდაწერე დიახ ერთხელ დელმაგრამ!

თან არა გლა მიზანი ამიდაწერე დიახ ერთხელ დელმაგრამ!

თან არა გლა მიზანი ამიდაწერე დიახ ერთხელ დელმაგრამ!

თან არა გლა მიზანი ამიდაწერე დიახ ერთხელ დელმაგრამ!

თან არა გლა მიზანი ამიდაწერე დიახ ერთხელ დელმაგრამ!

ცნობები:

    საბიტოვა ზ.კ., პავლენკო ვ.კ. Რუსული ენა. სახელმძღვანელო საშუალო სკოლის მე-5 კლასისთვის. – ალმათი: “ატამურა”, 2010 წ.

    გეტმანოვა ვ.ს. ჯადოსნური მოგზაურობა ცოდნის ქვეყანაში. – შიმკენტი: “შიკულა და კ”, 2007 წ

    http://nachalka.uz/publications/183_poslovicy_i_pogovorki_na_vse_pravila_russkogo_yazyka.html

    http://claw.ru/book11/017.htm

თემა:

მიწოდების ფორმა: ბარათის საფუძველი „ზეპირი გაკვეთილი - 1“. BiS ტექნოლოგია.

მიზანი: საგანმანათლებლო მასალის დაუფლება სტანდარტის მოთხოვნების მიხედვით - გაკვეთილზე მოსწავლეთა 63%. სიჩქარის, ლოგიკური და კრიტიკული აზროვნების, ლექსიკის, ინფორმაციის კომპეტენციის განვითარება. წარმატებული ადამიანის კრიტერიუმად საგნის მაღალხარისხიანი ათვისების ინტერესისა და მოტივაციის განვითარება.

ამოცანა: ტექნოლოგიური რუქის რეგულაციების განხორციელება

საგანმანათლებლო:

    გააფართოვოს ბავშვების ცოდნა მეტყველების ფუნქციური ნაწილების შესახებ

    გაიღრმავოს მოსწავლეთა ცოდნა ზმნის, როგორც მეტყველების ნაწილის შესახებ (ზმნის ლექსიკური მნიშვნელობა, ზმნის დადებითი და უარყოფითი მნიშვნელობა)

    დაიმახსოვრე და გააძლიერე ნაწილაკის როლი არა და მისი ცალკეული მართლწერა ზმნებით

    სავარჯიშოებით უზრუნველყოს ახალი მასალის ათვისება

საგანმანათლებლო:

    გამოუმუშავდეს სწორი გამოყენებისა და წერის უნარი არა ზმნებით

    მეტყველებაში ზმნების ზუსტად გამოყენების უნარ-ჩვევების გამომუშავება

    წაახალისეთ მოსწავლეთა დამოუკიდებელი აზროვნება

    განუვითარდებათ ანალიზისა და კლასიფიკაციის უნარი, დამოუკიდებელი დასკვნების გამოტანა

    განავითაროს მოსწავლეთა ყურადღება და მეხსიერება

    განუვითარდებათ მეგობრების მოსმენის უნარი

საგანმანათლებლო:

    საგანმანათლებლო მუშაობის კულტურის ხელშეწყობა

    გუნდში შემოქმედებითი და ხელსაყრელი მიკროკლიმატის შექმნა

გაკვეთილების დროს

    ორგანიზების დრო (2 წუთი)

სტუმრების მისალმება.

გაკვეთილისთვის მზადყოფნის შემოწმება

აქ სასწავლებლად მოვედით.

არ დაიზაროთ, მაგრამ იმუშავეთ.

ჩვენ გულმოდგინედ ვიმუშავებთ.

ჩვენ ყურადღებით მოვუსმენთ.

დაფის ზედა მარჯვენა კუთხეში ნორმის რაოდენობაა 63%, ცხრილი No1.

    კალიგრაფია (5 წუთი)

ჩაწერეთ რიცხვები რვეულში. საკლასო დავალება.

(ნაწილობრივ - ძიების მეთოდი, რომელიც ეხმარება შემეცნებითი პროცესების გააქტიურებას.)

Მაგიდაზე:

და, დან, შესახებ, ქვეშ, for, on, over, ადრე, არა

სიმართლე (არ) იწვის ცეცხლში და (არ) იძირება წყალში.

მასწავლებელი: დააკვირდით წერის პირველ ხაზს.

რას იტყვით დაწერილ სიტყვებზე?

ბავშვები: ეს არის მეტყველების ფუნქციური ნაწილები.

უფლება. ეს სიტყვები არ ასახელებს ობიექტებს, ნიშნებს ან მოქმედებებს. თქვენ არ შეგიძლიათ მათ დაუსვათ კითხვა. ესოფიციალური მეტყველების ნაწილები. ისინი ემსახურებიან წინადადებაში სიტყვების დაკავშირებას.

ახლა წაიკითხე ანდაზა. როგორ გესმით მისი მნიშვნელობა?

ბავშვების პასუხები.

არა ფრჩხილებში. როგორ უნდა დაწეროთ ნაწილაკი NOT ზმნებით?

    გაკვეთილის მიზნის დასახვა

დღეს ჩვენ უნდა გვახსოვდეს და გავაერთიანოთ ნაწილაკების მართლწერა არა ზმნებით.

ჩაწერეთ ეს ორი სტრიქონი რვეულში, გახსენით ფრჩხილები და დააკვირდით კალიგრაფიას.(მასწავლებელი ცვლის ჩანაწერში)

მოსწავლეები ასრულებენ მასწავლებლის დავალებას.

შეამოწმეთ ყველაფერი სწორად არის დაწერილი

ასე რომ, დღევანდელი გაკვეთილის თემა (მასწავლებელი წერს დაფაზე):

ნაწილაკების მართლწერა არა ზმნებით .

ბავშვები წერენ რვეულებში.

    მოსწავლეთა სუბიექტური გამოცდილების განახლება.(7 წთ)

პირველ რიგში, გავიხსენოთ რა ვიცით ზმნის შესახებ და მივიღოთ პირველი ნიშანი MPM-ში

ჯვარედინი გამოკითხვა თემაზე „ზმნა“ –პირველი ნიშანი

    სიტყვის ნაწილი, რომელიც პასუხობს კითხვებს რა უნდა გააკეთოს? ᲠᲐ ᲣᲜᲓᲐ ᲕᲥᲜᲐ?

    რას ნიშნავს ზმნა?

    დაასახელეთ ზმნის მუდმივი ნიშნები (უღლება, ასპექტი)

    დაასახელეთ ზმნის არასტაბილური ნიშნები (დრო, რიცხვი, სქესი, პირი)

    რამდენი დაძაბული ფორმა აქვს ზმნას? დაასახელეთ.

    რომელი ზმნები მიეკუთვნება პირველ უღლებას? (ყველა ზმნა, რომელიც -et და on -at, გარდა drive, breathe, hold, ofend, withმოისმინე, დაინახო, გძულდეს, დაეყრდნო, და გაუძლო, ასევე შეხედე, მოტრიალდეს)

    მეორე უღლებამდე? (ყველა ზმნა, რომელიც na - it, გარდა shave, lay, 7 ზმნა, რომელიც na - et და 4 რომ na –at)

    რა კითხვებზე პასუხობენ ინფინიტიური ზმნები? დაასახელეთ მათი ფორმირების სუფიქსები. (რა უნდა გააკეთოს? რა უნდა გააკეთოს? t, ვისი, t)

    ზმნები იცვლება ....-ის მიხედვით (რიცხვები, სქესი, პირები, დროები)

    წინადადების რა ნაწილია ზმნა? (მთავარი - პრედიკატი)

    როგორ ხაზს ვუსვამთ პრედიკატს? (ორი ხაზი)

    თუ ზმნა პასუხობს კითხვას რას აკეთებს? რას აკეთებენ, მერე რა დროს ფორმაშია? (აწმყო)

    დაასახელეთ მომავალი დროის კითხვები. (რას გააკეთებს? რას გააკეთებს?)

    როგორ განვასხვავოთ ზმნის ტიპები? (კითხვით და მნიშვნელობით: სრულყოფილი ფორმა -რა უნდა ვქნა ?, მოქმედების სისრულის მნიშვნელობა; არასრულყოფილი სახეობა -რა უნდა ვქნა?, დასრულების მნიშვნელობა, მოქმედების არასრულყოფილება).

    ზმნებით არ იწერება...(გარდა).

    განსაზღვრეთ ზმნის DRAW უღლება (N.F. – DRAW – 1 REF.

    დაადგინეთ ზმნის KHOZHU (N.F.-GODIT – 2 SPR) უღლება.

    რა წესი უნდა გვახსოვდეს ზმნებში tsya-tsya წერისას? (კითხვაში არის b - tsya, არ არის b კითხვაში, რომელსაც ვწერთ tsya)

    ახალი ინფორმაციის აღქმისა და გააზრების ორგანიზაცია. (5 წუთი)

(დაკვირვება ნაწილაკებით ზმნების ლექსიკური მნიშვნელობის მიღმაარა და მის გარეშე.)

ანდაზები NOT-ის გარეშე იწერება დაფაზე:

ვინც... მუშაობს, ისიც... ჭამს.

შვიდი ერთი... მელოდება.

წაიკითხეთ ეს ანდაზები. იპოვეთ ზმნები.

ბავშვები: მუშაობს, ჭამს, ელოდება.

რა მნიშვნელობა აქვთ ამ ზმნებს: დადებითი თუ უარყოფითი?

Რატომ ფიქრობ ასე?

ბავშვები: ამ ზმნებს აქვთ დადებითი მნიშვნელობა.

მოქმედებები, რომლებსაც ეს ზმნები აღნიშნავენ, სრულდება.

ახლა ყოველი ზმნის წინ დავწერარა. (მასწავლებელი დაფაზე აკეთებს ჩანაწერს) რა მნიშვნელობა ჰქონდა ზმნებს?

ბავშვები: ზმნებმა უარყოფითი მნიშვნელობა დაიწყო.

Რატომ ფიქრობ ასე?

ბავშვები: იმიტომ რომ მოქმედებები, რომლებსაც ახლა ზმნები აღნიშნავენ, არ სრულდება.

რა მნიშვნელობას არ ანიჭებს ნაწილაკი ზმნებს?

ბავშვები: ნაწილაკი არ აძლევს ზმნებს უარყოფით მნიშვნელობას.

ყველა ზმნა ცალ-ცალკე არ იწერება ნაწილაკით? (არა)

რატომ იწერება ზოგიერთი ზმნა ნაწილაკთან ერთად NOT? (ნაწილაკების გარეშე ეს სიტყვები არ გამოიყენება)

უფლება.

საკვანძო სიტყვები -მეორე ნიშანი

სიძულვილი - ზიზღის გრძნობა, ზიზღი

აღშფოთებული - ძალიან აღშფოთებული, გაბრაზება

იყავით დაბნეული - გაგიკვირდებათ

მონობა - ძალა, ძალის გაკეთება

რომ იყოს ცუდად და ცუდად - თავს ცუდად გრძნობ

Არ მომწონს - გრძნობს ძლიერ ზიზღს, მტრობას მიმართვინმეს, ნებისმიერს.

გაბრაზება - აჩვენე უკმაყოფილება, აღშფოთება

ჩვენ ყურადღებას გავამახვილებთ ხუთ სიტყვაზე, რადგან ისინი რთულია.

სიძულვილი, აღშფოთება, დაბნეულობა, მონობაში ყოფნა, ავადმყოფობა.

დასამახსოვრებლად 30 წამი, სათამაშოდ 30 წამი.

    გაგების პირველადი შემოწმება (3 წთ)

შეაჯამეთ ჩვენი მსჯელობა.

ბავშვები: ნაწილაკი არ აძლევს ზმნებს უარყოფით მნიშვნელობას და იწერება ზმნებით ცალკე.

ზმნებით არა მართლწერა არის მართლწერა.

მასწავლებელი კითხულობს ვ. აგაფონოვის ლექსს:

ზმნას უყვარს კითხვა,
ითამაშე, იმუშავე და იოცნებე!
ზმნას ძალიან უყვარს ყველაფრის ძალიან ნათლად გაკეთება...
"არა" ნაწილაკი ლამაზია, მაგრამ რა ზარმაცია!
ის არ დადის, არ ზის,
არ კერავს, არ მკის და არ დუღს,
არ კითხულობს წიგნებს, არ მღერის,
არ აძლევს სხვებს მუშაობის უფლებას.
ზმნა, არ მოსწონს უსაქმურობა,
ნაწილაკთან ერთად წერია ცალ-ცალკე!

ბავშვები გუნდში ამბობენ ბოლო სიტყვებს.

ჩაწერეთ ეს ანდაზები რვეულში, ხაზი გაუსვით ნაწილაკს NOT.

ვინც არ მუშაობს, არ უნდა ჭამოს.

შვიდი არ ელოდება ერთს.

    ფიზიკური აღზრდის წუთი. (2 წუთი)

ყველანი ერთხმად ადგნენ მაგიდიდან,
მაგრამ საერთოდ არ არის საჭირო ხმაური.
ფეხები ერთად, ხელები ქვემოთ.
ვარჯიშები დაიწყო.

მუსიკალური ფიზიკური ვარჯიში.

კარგად გააკეთე. ესე იგი, ჩუმად დასხდნენ, ყველამ შემომხედა.

    ასიმილაციის ორგანიზაცია ინფორმაციის რეპროდუცირებით და მის გამოყენებაში ვარჯიშით (7 წუთი + 5 წუთი)

შემდეგი დავალება დამოუკიდებელია, ბარათზე -მესამე ნიშანი თქვენი დონის და კიდევ ერთი ნიშნის სწორად დასრულებისთვისმეოთხე ყველა დონის სწორად დასრულებისთვის.

Დონე 1 დაწერეთ ზმნები ფრჩხილების გამოყენებით.

(არ) შეიძლებოდა, (არ) ანათებს, (არ) აღშფოთებული, (არ) იქნება, (არ) ავადდება, (არ) მინდა, (არ) მიყვარს, (არ) მაინტერესებს, (არ) ) ვეძებოთ.

დონე 2. უპასუხეთ კითხვებს ზმნების გამოყენებით ფრჩხილებში არ მოცემული ნაწილაკებით.

რას ფიქრობენ სკოლის მოსწავლეები წიგნის მიმართ? (დახაზეთ გვერდებზე).

როგორ გრძნობთ ბავშვებს (მე შეურაცხყოფთ)

დონე 3 . გამონათქვამებს დაამატეთ ზმნები ნაწილაკთან ერთად

წყალი (...) - ძლიერი მეგობრობა.

კბილი კბილზე (...) - ძალიან გაყინვა.

დასრულების დრო -7 წუთი.

მაშ, რა წესი გავიხსენეთ დღეს? მიეცით მაგალითები.

გაკვეთილის მომზადებასა და ჩატარებაში მოსწავლეების ჩართვის ინტერაქტიული მეთოდი.

მოსწავლეებში პოზიტიური დამოკიდებულების ჩამოყალიბება (5 წთ)

დღეს ჩვენ მივცემთ რეკომენდაციებს, თუ როგორუფლება მოიქეცი კლასში.

შეხედეთ ეკრანს და შეადგინეთ წინადადებები ნაწილაკით NOT.

გაკვეთილის დროს ეკრანზე გამოჩნდება ბავშვების ფოტოები:




ბავშვების პასუხები.

ან შეგიძლიათ გააკეთოთ ასეთი წინადადებები:

ეკრანზე ჩარჩო წინადადებებით - გაკვეთილის წესები:

ნუ გამოიყენებთ ტელეფონს კლასში.

დარჩით ფხიზლად გაკვეთილის დროს.

არ დაღეჭოთ კალამი.

მეზობელს ნუ ელაპარაკები.

წაიკითხეთ ჩვენი წესები. ყველაფერი სწორია მათში?

არა. ნაწილაკი NOT ზმნასთან ერთად იწერება ცალკე.

    ანალიზი. (5 წთ) - რეზერვი

თემატური ლექსიკა.

5 წუთში ჩაწერეთ რაც შეიძლება მეტი ზმნა ნაწილაკით NOT. ნუ დავივიწყებთ გამონაკლის ზმნებს. ნორმა 44 სიტყვაა.

    გაკვეთილის შეჯამება (1 წუთი)

რა იყო გაკვეთილის თემა?

რა წესი დაიმახსოვრე და გააძლიერე?

    რეიტინგები.(1 წუთი)

ჟურნალში შეფასების სტანდარტები:

    4-5 ქულა – 5 ქულა

    3 ქულა - 4 ქულა

    2 ქულა - 3 ქულა

    1 ქულა - 2 ქულა

    Საშინაო დავალება. (2 წუთი)

კარგად გააკეთე! მიხარია რომ ყველაფერი გახსოვს. სახლში შეეცადეთ იპოვოთ 5-7 ანდაზა, რომელიც შეიცავს ნაწილაკსარა ზმნებით და ჩაწერეთ რვეულში და ხვალ გაგიზიარებთ ჩვენს დასკვნებს.

ხოლო ვისაც დავალება უჭირს, შეუძლია გამოიყენოს სავარჯიშო სახელმძღვანელოდან - გვერდი 151, მაზ. 397.

სირცხვილი არ არის რომ არ იცოდე, სირცხვილია არ ისწავლო.

გმადლობთ გაკვეთილისთვის.

1. დაფაზე იწერება ანდაზები:სლაიდი No1

- (ნუ) ხვალისთვის გადადებ იმას, რისი გაკეთებაც შეგიძლია დღეს.

- სხვის სახლში (არა) მითითებულია.

- (ნუ) აქებ თავს, შენზე უკეთესი ხალხია.

-ზარმაცი ყოველთვის (არა)ჯანსაღია.

წაიკითხეთ ანდაზები ხმამაღლა. იპოვნეთ ნიშნები, რომლებითაც შეიძლება მათი ერთმანეთთან შერწყმა.)

ახლა ჩამოვაყალიბოთ ჩვენი გაკვეთილის თემა, ჩავწეროთ რვეულში და დაფაზე.

თქვენს წინ არის სლაიდი. შეეცადეთ ჩამოაყალიბოთ გაკვეთილის მიზნები დამხმარე სიტყვების გამოყენებით.

სლაიდი ნომერი 2.

დავუბრუნდეთ ანდაზებს, წაიკითხეთ ზმნები NOT-ით.

რა გახსოვთ ზმნებით არა წერის შესახებ?

ვცდილობთ ყველა ზმნა დავყოთ 2 ჯგუფად.

დაასახელეთ ზმნა, რომლის გამოყენება შეუძლებელია ნაწილაკების გარეშე.

როგორ დავწეროთ ზმნები, რომელთა გამოყენება შეუძლებელია NOT-ის გარეშე?

ასეთი ზმნები გამონაკლისია.

1. ავაშენოთ მსჯელობის ალგორითმი თემაზე „ზმნის დაწერა ნაწილაკით NOT“.

2.დაფაზე იწერება სიტყვები.

გააფართოვეთ დაფა. Წერილობით!!!

მარცხენა სვეტის სიტყვებისთვის, თქვენ უნდა აირჩიოთ მნიშვნელობით შესაფერისი ზმნები მარჯვენა სვეტიდან და გააკეთოთ ჩანაწერი თქვენს ბლოკნოტში.

ნიმუში: იძულება, ძალა – მონობა

ეჭვი, საოცრება -

იყავი აღშფოთებული -

მტრობის განცდა -

ავად ყოფნა, ცუდად ყოფნა

გთხოვთ გაითვალისწინოთ, რომ ამ დავალების სწორად შესრულების შემდეგ, ჩვენ მივეცით ახსნა თითოეული ზმნის ლექსიკური მნიშვნელობის შესახებ.

.ავაშენებთ მსჯელობის ალგორითმს თემაზე „ზმნის დაწერა ნაწილაკით NOT“.

ყურადღება მიაქციეთ მორფემას და ნაწილაკს!!!

3. ვმუშაობთ სასიგნალო ბარათებით. მე ვკითხულობ ფრაზებს და წინადადებებს და თქვენ აიღებთ ბარათებს. ერთად - ლურჯი, თეთრი - ცალკე. ჩვენ ვმუშაობთ ალგორითმის მიხედვით, მაგრამ სანამ დავალებას დავიწყებთ, განაგრძეთ წინადადება

გარეგნობით არ განსაჯოთ ადამიანი, მე არ მიმიტოვებია მეგობარი გასაჭირში, არ ჩავერევი, საგონებელში ვარ პასუხი, არ მინდა ჩხუბი, განაწყენდით, რადგან დავაგვიანე, ვერ ვლაპარაკობ, ქარიშხალი მძვინვარებს, ექსკურსიაზე არ ვყოფილვარ, მთელი კვირა ცუდად ვარ, საცერში წყალს ვერ იკავებ, წესები არ იცი, გაბრაზება არ მოგწონს. , არ თანაუგრძნობ მეგობარს, ნუ დაივიწყებ მეგობრებს.

3. გავაგრძელოთ მართლწერაზე მუშაობა არა ზმნებით

და საუბარი ქცევის წესებზე. ამისათვის კვლავ მივმართოთ ფოლკლორს. ანდაზას ვკითხულობთ და ზმნასთან ერთად ვწერთ რვეულში.

4. თქვენს წინაშეა თეთრი ფურცლები წინადადებებით.

წაიკითხეთ ეს წინადადებები და ყურადღებით დააკვირდით ცხრილს. დათვალეთ რამდენი ზმნა NOT-ით არის თითოეულ წინადადებაში და ჩასვით რიცხვები ცხრილში.

- რა თანმიმდევრობით დაწერთ წინადადებებს მთლიანი თანმიმდევრული ტექსტის შესაქმნელად? (3,4,1,5,2).

რა არის ამ ტექსტის მთავარი იდეა? (ადამიანის ქცევა ბევრ რამეზეა დამოკიდებული: აღზრდაზე, აუცილებელი წესების ცოდნაზე და უფრო მეტად მის სინდისზე).

ჩაწერეთ დასრულებული ტექსტი სახლში, გახსენით ფრჩხილები და ხაზი გაუსვით მართლწერას.

სავარჯიშო 3

1. ის (არ) დატოვებს მოხუც მშობლებს დახმარებისა და ყურადღების გარეშე, (არ) შეურაცხყოფს სუსტებს, (არ) დაიმცირებს თავს თვალთმაქცობითა და მლიქვნელობით.

2. კეთილსინდისიერი ადამიანი ნიშნავს წესიერ, პატიოსანს, ღირსების, სამართლიანობისა და სიკეთის გრძნობით დაჯილდოებულს.

3. კეთილსინდისიერი ადამიანი სხვებს ანიჭებს კაცობრიობის სინათლეს და სითბოს.

4. კეთილსინდისიერი ადამიანი (არ) მოატყუებს, (არ) მოიპარავს, (არ) ღალატობს.

5. ის (არ) ატყუებს სამსახურში.

ზმნების რაოდენობა NOT-ით

D\Z!!! ეს იქნება თქვენი საშინაო დავალება, თქვენ უნდა გააკეთოთ ეს თქვენს ბლოკნოტში.

5.წყვილებში მუშაობა

დაეხმარეთ ანდაზების აღდგენას. თქვენს მაგიდებზე არის ბარათები. დავალება: ანდაზები დააკავშირეთ ისრებით და მიუთითეთ ზმნებში შესწავლილი ორთოგრაფიული ნიმუში.

ანდაზებთან მუშაობა წყვილებში:

ვინც (არ) მუშაობს,

(არა) მეგობრული.

სიცრუით არის სიმართლე

და თევზი აუზიდან.

თქვენ არ შეგიძლიათ (არ) ამოიღოთ იგი სირთულის გარეშე

(არ) აკეთებს.

სიზარმაცე სიკეთისა

ის (არ) ჭამს.

მანძილი მეგობრობამდე

(არ) ერევა.

(ნუ) ქედს უხრი მტერს,

ცხოვრების მეგობრისთვის (არა) ბოდიში.

კეთილი საქმით

ნაჯახით ვერ გაჭრი.

ძლიერი მეგობრობა და

(არა) დაგაგვიანდება.

შეიძლება ცუდი იყოს

მას (არ) სძულს ეს.

ვინ ვის შეურაცხყოფს?

თუ (არა) კარგად.